koszy
Dodane przez Arecki dnia Październik 25 2017 20:35:24
Nie ma absolutnie sensu,może być jedynie jako takim wyznacznikiem jakich kosztów możemy się spodziewać ale nie należy tego brać jako koszt budowy właśnie ze względu na płynność cen.
Kosztorys w momencie odbioru projektu z biura i za dodatkową opłatą jest totalnym bezsensem,prędzej po adaptacji ale to i tak mija się z celem Link .
jedynie zmieniłbym słowo "szkielet"w stosunku do projektu gotowego, na nieuzgodniony Projekt Koncepcyjny do opracowania uzgodnionego ( z Inwestorem ) Projektu Budowlanego.
Znowu z praktyki,oferty na SSO miałem od 25-70tys.zł,dachówki zależnie od producenta różnica max.to 20tys.zł między najtańszą ofertą.
Podobnie rzecz się miała z izolacją na cały dom,między producentami i sprzedawcami różnica między min a max to 10tys.zł i mówimy o tych samych parametrach.
Sama ściana na etapie adaptacji została zmieniona z projektowej BK i 12cm styro z lambdą 0,04 na silikat 18cm i styro 20cm z lambdą 0,031 i po zmianach ściana okazała się być tańszą i cieplejszą.
Wentylacja była grawitacyjna w projekcie a ogrzewanie ekogroszek z kotłownią,po adaptacji była mechaniczna z reku i bez komina,który został wyrzucony z projektu a kotłownia na ekogroszek na etapie adaptacji też została wyrzucona i przeprojektowana na pralnio-suszarnię.
Fundamenty z projektowych ław na izolowaną płytę fundamentową,okna z projektowych 2 szybowych na 3 szybowe i nawet tutaj rozpiętosć cenowa zaleznie od producenta na tych samych parametrach okien to z 10tys.zł,izolacja stropu z wełny 20cm na styro 30cm z niższą lambdą.
Z instalacjami,tynkami, wylewkami jest podobnie,rozpiętość cenowa zaleznie od wykonawców jest bardzo duża i nijak się ma do kosztorysu.
Materiały wykończeniowe tak samo http://przylacza.com.pl/usuwanie-awarii-kanalizacji/ a nawet bardziej widełki różnic się rozchylają.
Także kosztorys w momencie zakupu projektu nijak się miał do budowy domu i z tego co wiem,znacznie zszedłem poniżej kosztorysu z biura projektowego.