moda
Dodane przez Arecki dnia Grudzień 08 2016 20:28:40
Większość tych urządzeń i ich opłacalność w zastosowaniu to obecnie moda bez poprawnej analizy ekonomicznej. Nikt w dyskusji nie opiera się na wyliczeniach zaoszczędzonej energii. Jednocześnie stosowanie rekuperatorów, GWC, systemów solarnych jest opłacalne pod warunkiem projektowania domu w sposób zintegrowany. Np jeżeli dom nie spełnia warunków szczelności to zastosowanie rekuperatora tylko zwiększy zużycie energii, GWC daje max 15-20% oszczedności ale tylko w stosunku do powietrza wentylującego i przy złym wykonaniu będzie szkodliwy dla zdrowia. można łatwo udowodnić że piec kondensacyjny i pompa ciepła to takie same lub bardzo podobne koszty ogrzewania ale inne ceny budowy. Czy wiatraki są w stanie nam zapewnić 100% zapotrzebowania na energię?
Bo węgiel na którym teraz jedziemy też nieźle truje. Przez komin wylatuje pół tablicy mendelejewa.
Stanisław Lem twierdził że na ziemi nie mamy wystarczającej ilości stali żeby zbudować wiatraki które zaspokoją nasze potrzeby energetyczne w 100 %. Mówił że "zieloni" zamiast protestować przeciwko elektrowniom jądrowym, powinni o nie walczyć.

Ciekaw jestem jak to pójdzie Niemcom, którzy chcą zastąpić swoje elektrownie jądrowe na wiatraki.

Podobno trwają prace nad bezpiecznymi reaktorami na hel. Reaktor byłby wielkości przydomowej oczyszczalni ścieków i powinien wystarczyć dla niedużego miasta. Ale dopiero za jakiś czas będą w stanie opracować technologię która pozwoli wprowadzić taki reaktorek do użytku. Zachowania ekologiczne mają tylko sens gdy ujmowane są w całym cyklu życia produktu. Np energia elektryczna jest 3x bardziej szkodliwa ekologicznie od energi uzyskanej Link z gazu (współczynnik 3 dla e.elektrycznej i 1,1 dla gazy przy obliczaniu energii pierwotnej budynku) Wszystkie zachowania ekologiczne mogą przynosić zysk ale tylko wtedy gdy są przemyślane!!! A z ty raczej ciężko, najczęściej decyduje moda
Rozszerzona zawartość newsa
Też określiłbym to jako dom sprzyjający ochronie środowiska, a nie ekologiczny. Zawsze ludzie jakiś tam negatywny wpływ na środowisko maja.
Ale stosując pewne rozwiązania, możemy warszawa klimatyzacja szkodzić zdecydowanie mniej a nawet pomóc sobie samemu. Przykładowo takie kolektory słoneczne. instalując je, możemy spodziewać się obniżonych kosztów za energię elektryczną, nawet do 70%.

Za dom ekologiczny równie dobrze można uznać szałas bez prądu, nie musi to być naszpikowany techniką. Ostatnio czytałem też artykuł na temat takich domów ekologicznych.