Strona Główna · Artykuły · Linki · Kategorie Newsów Kwiecień 24 2018 18:05:12
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
klimatyzacja czystość powietrza
wentylacja w kuchni
wentylacja garaży
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Najnowszy Użytkownik: Bradleydula
Witamy
Witaj na naszej stronie : klimatyzacja Warszawa wentylacja Warszawa
ciepło
Problem jest jeszcze inny. Kiedy podłoga jest nagrzana (np. gazem) i rozpalisz w kominku, to szybko można przegrzać pomieszczenie. Ja mam kominek zwykły i najprzyjemniej się w nim pali w okresach przejściowych, w których nie działa podłogówka. Zimą muszę otwierać okna. W tym wypadku grzejniki byłyby lepsze.
Oczywiście bufor odbierze część energii z kominka, ale tak czy siak dużo pójdzie przez szybę. Moja rada, wkład o jak najmniejszej mocy. A co ma piernik do wiatraka przecie jak nie palisz w kominku to grzeje piec gazowy, który wyłączy się dopiero jak zapalisz w kominku.
Ogrzewanie podłogowe i tak ma dużą bezwładność bez względu na to czym grzejesz ale nie zamieniłbym go na pewno na grzejniki
Ja mam w kotłowni dość duży bufor i uważam, że przy kominku to jest optymalne rozwiązanie = jedno palenie wystarcza na 24 h. u mnie gaz i kominek z PW jest mniej więcej pół na pół.Dół podłogówka, góra kaloryfery. Gazem grzejemy jak nam się nie chce w kominku palić albo baaardzo zimno na dworku (wtedy chyba cały dzień trzebaby palić), reszta kominkiem. Jesienią sam kominek co drugi dzień wystarczy. Salon od kominka szybciutko się nagrzewa, podłoga znacznie dłużej, ale często rano jeszcze cieplutka. Na górze odwrotnie. Rano często wieje chłodem jak wystawi się nóżki spod kołderkiLink - ale odkręcenie gazu na godzinkę załatwia sprawę - mam malucha w domu i niedługo będzie kolejny, więc całą dobę musi być w miarę ciepło. Bufor do PW jest bardzo wskazany. Jeśli miałabym budować jeszcze raz - to na górze też byłaby podłogówka wszędzie, a nie tylko w łazienkach.

Mieszkam już 3 zimy i teraz po doświadczeniach zdobytych na pewno nie zrobiłbym kominka z PW i dużym buforem a poszedłbym w kierunku pompy ciepła powietrze - woda ( mam taką do ogrzewania cwu )
informacje
Jestem w trakcie budowy domu i mocno zastanawiam się nad zainstalowaniem płaszcza wodnego, podłączonego pod podłogówkę. Nadmieniam, że ogrzewanie podłogowe będzie w całym domu - na parterze i na piętrze.
Jedyne co mnie w tym rozwiązaniu nie przekonuje to duża bezwładność cieplna, co oznacza, że po napaleniu w kominku, dom dopiero po kilku godzinach będzie ogrzany.A u mnie kominek jako główne żródło ciepła sprawdza sie doskonale. Tylko trzeba zainwestowac w porządny wkład - czyli minimum 5000zł. Wtedy ładujesz to pełna rano jak wstajesz, wracasz z pracy jeszcze sie tli, ładujesz do pełna i wystarcza do rana. Cały czas dopływy powietrza dolny i górny ustawione na minimum. Na 130 metrowy dom rocznie na ogrzewanie i ciepłą wode zurzywam gazu za 1000zł (w cieplejsze dni zimą grzeję gazem, bo przy kominku jest za ciepło w domu) i 6 kubików drewna przy temperaturze w domu 24 w dzień i 19 w nocy. Oczywiescie elektryczny regulator ciepła w domu podłączony do kominkaU mnie również kominek z PW jako główne źródło ciepła. Do tego odpowiedni bufor i wystarczy 2 razy dziennie dołożyć do kominka. Nie można oszczędzać na wkładzie. U mnie zabudowa kominka jest dodatkowo ciepła (żadne kartongipsy i wełny). Zabudowa robiona przez dobrego zduna też trochę kosztuje ale jeśli dobrze wykonana tonaprawa kanalizacji nie występuje zjawisko przegrzania pomieszczenia niezaleznie od temperatury na zewnątrz. Reasumując jeśli masz zamiar oszczędzać na tym lemencie domu to nie zawracaj sobie głowy kominkiem bo będziesz go przeklinał Każdy kto się wypowiada, traktuje kominek z płaszczem wodnym jako główne źródło ciepła.
U mnie będzie odwrotnie - głównym źródłem ciepła będzie piec gazowy podłączony do ogrzewania podłogowego w całym domu, a kominek z PW miałby być tylko dodatkiem.
No i tu jest problem bo moja żona się mocno Link upiera by wydać te ok. 15 tys. więcej i zrobć kominek z PW, a ja jestem zwolennikiem zwykłego kominka.
Głównym powodem mojego negatywnego nastawienia do PW jest bezwładność podłogówki. Chodzi mi o sytuację, że wracamy do zimnego domu w którym ogrzewanie nie jest włączone i rozpalamy w kominku. Minie kilka godzin zanim kominek nagrzeje podłogę na tyle by ociepliła dom. A w zwykłym kominku już po chwili mam ciepło w salonie.
Czy ktoś z Was ma w domu taką instalację i mógłby się podzielić informacjami jak to się sprawdza?
koszy
Nie ma absolutnie sensu,może być jedynie jako takim wyznacznikiem jakich kosztów możemy się spodziewać ale nie należy tego brać jako koszt budowy właśnie ze względu na płynność cen.
Kosztorys w momencie odbioru projektu z biura i za dodatkową opłatą jest totalnym bezsensem,prędzej po adaptacji ale to i tak mija się z celem Link .
jedynie zmieniłbym słowo "szkielet"w stosunku do projektu gotowego, na nieuzgodniony Projekt Koncepcyjny do opracowania uzgodnionego ( z Inwestorem ) Projektu Budowlanego.
Znowu z praktyki,oferty na SSO miałem od 25-70tys.zł,dachówki zależnie od producenta różnica max.to 20tys.zł między najtańszą ofertą.
Podobnie rzecz się miała z izolacją na cały dom,między producentami i sprzedawcami różnica między min a max to 10tys.zł i mówimy o tych samych parametrach.
Sama ściana na etapie adaptacji została zmieniona z projektowej BK i 12cm styro z lambdą 0,04 na silikat 18cm i styro 20cm z lambdą 0,031 i po zmianach ściana okazała się być tańszą i cieplejszą.
Wentylacja była grawitacyjna w projekcie a ogrzewanie ekogroszek z kotłownią,po adaptacji była mechaniczna z reku i bez komina,który został wyrzucony z projektu a kotłownia na ekogroszek na etapie adaptacji też została wyrzucona i przeprojektowana na pralnio-suszarnię.
Fundamenty z projektowych ław na izolowaną płytę fundamentową,okna z projektowych 2 szybowych na 3 szybowe i nawet tutaj rozpiętosć cenowa zaleznie od producenta na tych samych parametrach okien to z 10tys.zł,izolacja stropu z wełny 20cm na styro 30cm z niższą lambdą.
Z instalacjami,tynkami, wylewkami jest podobnie,rozpiętość cenowa zaleznie od wykonawców jest bardzo duża i nijak się ma do kosztorysu.
Materiały wykończeniowe tak samo http://przylacza.com.pl/usuwanie-awarii-kanalizacji/ a nawet bardziej widełki różnic się rozchylają.
Także kosztorys w momencie zakupu projektu nijak się miał do budowy domu i z tego co wiem,znacznie zszedłem poniżej kosztorysu z biura projektowego.
moda
Większość tych urządzeń i ich opłacalność w zastosowaniu to obecnie moda bez poprawnej analizy ekonomicznej. Nikt w dyskusji nie opiera się na wyliczeniach zaoszczędzonej energii. Jednocześnie stosowanie rekuperatorów, GWC, systemów solarnych jest opłacalne pod warunkiem projektowania domu w sposób zintegrowany. Np jeżeli dom nie spełnia warunków szczelności to zastosowanie rekuperatora tylko zwiększy zużycie energii, GWC daje max 15-20% oszczedności ale tylko w stosunku do powietrza wentylującego i przy złym wykonaniu będzie szkodliwy dla zdrowia. można łatwo udowodnić że piec kondensacyjny i pompa ciepła to takie same lub bardzo podobne koszty ogrzewania ale inne ceny budowy. Czy wiatraki są w stanie nam zapewnić 100% zapotrzebowania na energię?
Bo węgiel na którym teraz jedziemy też nieźle truje. Przez komin wylatuje pół tablicy mendelejewa.
Stanisław Lem twierdził że na ziemi nie mamy wystarczającej ilości stali żeby zbudować wiatraki które zaspokoją nasze potrzeby energetyczne w 100 %. Mówił że "zieloni" zamiast protestować przeciwko elektrowniom jądrowym, powinni o nie walczyć.

Ciekaw jestem jak to pójdzie Niemcom, którzy chcą zastąpić swoje elektrownie jądrowe na wiatraki.

Podobno trwają prace nad bezpiecznymi reaktorami na hel. Reaktor byłby wielkości przydomowej oczyszczalni ścieków i powinien wystarczyć dla niedużego miasta. Ale dopiero za jakiś czas będą w stanie opracować technologię która pozwoli wprowadzić taki reaktorek do użytku. Zachowania ekologiczne mają tylko sens gdy ujmowane są w całym cyklu życia produktu. Np energia elektryczna jest 3x bardziej szkodliwa ekologicznie od energi uzyskanej Link z gazu (współczynnik 3 dla e.elektrycznej i 1,1 dla gazy przy obliczaniu energii pierwotnej budynku) Wszystkie zachowania ekologiczne mogą przynosić zysk ale tylko wtedy gdy są przemyślane!!! A z ty raczej ciężko, najczęściej decyduje moda
wymagania
SUV to najczęściej silniki powyżej 2,5litra. Bo SUV to większe auta, wymagające większej ilości materiałów i energii do produkcji. Bo SUV to moda, a nie myślenie ekologiczne. Ale to trochę idiotyczna dyskusja nad wyższością Bożego narodzenia nad Wielkanocą...Wszyscy walczymy z zanieczyszczeniami,sortujemy odpady,budujemy ekologiczne domy,ale jeśli ktoś coś chce usprawnić,aby zadbać o tę ekologię Urzędy kładą kłody pod nogi jeśli przyjdzie coś załatwić w tym kierunku.A wystarczy tylko wyjść na ulicę, gdzie widzimy te wszystkie dymiące kominy,czasami aż czarne od spalanego węgla.A nie powinno być tak,aby wspólnie chronić środowisko.? Można ogrzewanie domów jakoś usprawnić,np na parę,której tyle wydobywa się w powietrze, nieraz z kotłowni istniejących jeszcze zakładów,lub na gaz,ale na to sobie nikt nie pozwoli,bo to jest nie na każdego kieszeń. A on w dodatku jeszcze ciągle drożeje.
Śląsk
Ta zmiana na Śląsku po raz kolejny stanie się groźbą dla odrębności. Szansę trzeba wykorzystać ale jak ocalić to co najcenniejsze: Śląską tożsamość. Przez tyle wieków Śląsk miał własną wspaniałą acz odrębną historię. Zabór jego części w latach 1919-21 przez II RP a potem oderwanie go od Niemiec i poddanie pod władzę Warszawy decyzją zwycięskich mocarstw w 1945 r. spowodowało nie prawdopodobny nacisk Link room escapepropagandowy i nacjonalistyczny na zglajszachtowanie Śląska z resztą Polski - tak by w ludzkiej świadomości raz na zawsze utrwaliło się przekonanie o "odwiecznej" jedności i że rok 1919 oraz 1945 był tylko "powrotem" a nie "podbojem". Pracowicie niszczono wszelkie ślady odrębności od nazw począwszy a na pomnikach i cmetarzach skończywszy. Z błotem mieszano działaczy ziomkostw choć ludzie ci - jak Panowie Czaja czy Hupka wiele zrobili także dla swoich rodzinnych stron także gdy znajdowały się w polskich granicach. Taką samą politykę "patriotycznego" wynaradawiania z własnej tożsamości i poczucia odrębności prowadziły już władze II RP i nie tylko w stosunku do Śląska. Dziś nikt już nie pamięta chwały dawnej Galicji - tylko gdzie niegdzie ktoś ustępliwie przypomina, iz był to polski Piemont gdzie z błogosławieństwem habsburskiego Cesarza trwały polskie uniwersytety, akademie nauk i parlament. Wszystko przykrył szlam "powstańczej" propagandy i kultu sztucznej jedności "moralno-politycznej" niepodzielnego jakoby narodu. Ten kult pracy i "polskiej Katangi" ocalił paradoksalnie śląską tożsamośc mimo wysiedlień dawnych mieszkańców i emigracji. Oby nowa szansa nie skończyła się w przypadku śląskiej tożsamości tak jak losy Słowińców czy Mazurów: przez cały okres II poł. XIX w. i wiek XX uważani byli raczej za Polaków, a kilka lat zamieszkania w PRL sprawnie i szybko przekonało ich, że jednak wolą być Niemcami.
przesłanka
Przeslanka: Kapitalizm postepem technicznym eliminujacym prace ludzka z procesu produkcji sprowadzi stope zysku do zera albo raczej praktycznie do zera. jakowalski
Stad w idei AGiH co do zasady nie bedzie pracy i zysku, pozostanie tylko postep. Czyli prezes spolki jest straznikiem ruchu wymuszonego, metoda maksymalizacji zysku nie jest celem samym w sobie, ale srodkiem do kreowania, utrzymania, sterowania ruchem. Korzyscia jest wladztwo ruchu nad postepem,, wladztwo ruchu postepu,. Postep to tez okreslenie ruchu, zatem krotko, kapitalizm = wladzwo ruchu , na Ziemi.
pomiary
Moc PCi JEST zmienna, a zależy głównie od TDZ i od TGZ trochę !. Stary "bezobliczeniowy" sposób dobierania był taki: dobrać moc tak by przy -20°C na 3 dzień było lekko chłodno, co się tłumaczy na moc 50W/m2, a obecnie na 45W/m2 - 40W/m2. Krzywa grzania. Tu nie występuje specjalny problem, czy to będzie parabola, hiperbola, exp., łamana definiowana, ...) - bo i tak różnice od tego będą małe! za to jest problem z niegładką ch-ką zapotrzebowania na moc: otóż typowy dom a naszym klimacie ma lokalne maksimum zapotrzebowania na moc grzewczą w okolicy temp. +1 °C/-2 °C (chodzi pewnie o wilgotność ?). A nie spotkałem się by jakiś program to uwzględniał - i podniósł tu nieco "krzywą grzania"). Aha i jeszcze jedno: zamiast w taniej taryfie elektrycznej podnosić tylko temp. pomieszczenia, warto i/lub podnieść krzywą grzania właśnie - taki algorytm już widziałem, ale go nie posiadam. Wniosek ogólny: dla przyjaciela robimy słabszą PCi, a dla siebie jeszcze słabszą ! W pompach gruntowych ta moc się niewiele zmienia. Dopiero jak różnice zasilania z DZ są rzędu 30K to można powiedzieć, że moc się zmienia " nie do opanowania". Z buforem pod ręką tego problemu nie ma. pomiary sprawności wentylacji
Niegładka charakterystyka zapotrzebowania jest korygowana przez opisane sterowanie ze sprzężeniem zwrotnym, wtedy krzywa grzewcza może być jeszcze mniej idealna.Tak naprawdę; przy dobrej podłogówce i odpowiedniej mocy PCi, pogodowa krzywa grzania jest wyłącznie po to aby w przypadku nagłego ocieplenia n.p. z -25°C na +5°C w ciągu doby nie było za dużego przegrzania pomieszczeń (żeby nie grzało jak już robi się ciepło), oraz by nie było za dużych wahań temperatury pomieszczeń, dla temperatur zewnętrznych +15°C - + 0°C. (no bo wtedy moc PCI jakby nie liczył za duża jest)
elektrownie
Nie mamy rzek na duze elektrownie wode, pomijajac juz fakt jak ogromny wplyw maja elektrownie wode na srodowisko. Moze nie zanieczyszczaja ale zmieniaja kompletnie lokalny ekosysyem. Atom to jest przyszlosc i ludzie musza zrozumiec ze nie jest to energia ktorej nalezy sie bac.
czujnik
mam "zmontowany" kolektor z grzejnika panelowego. Próbuje kupić jakiś najprostszy czujnik do pomiaru temperatury (najlepiej z jakimś termometrem wskazującym stopnie C) by dać go blisko kolektora w celu zmierzenia temperatury wody, ale do jakiego sklepu wejdę tam nic takiego nie mają...
Stąd pytanie: Gdzie kupowaliście czujniki temperatury?
Wiem że są w kompletach ze sterownikami ale samych nie można dokupić?
wybór
Jesli masz gaz pod ręką to bierz gaz...Koszt kotła kondensacyjnego i eko- groszka są porównywalne, a możliwości sterowania, sprawność, kultura obsługi zdecydowanie na plus dla gazu. Jeśli zamontujesz system turbo ( wyrzut za ścianę spalin) i uwzględnisz to w czasie budowy to unikniesz kosztownego komina spalinowego. Przykładowe koszty :dom mojego szwagra pow. ok.180m2, 6 osób - 2/3 pow. to ogrzew. podłogowe + dwa termostary tygodniowe góra i dół, rozdzielone elektrozaworami+ sterowanie (instalacja co +sterowanie wykonanie własne) koszt gazu (co+cwu+kuchnia gaz.) to 1050 zł za dwa najzimniejsze miesiące tego sezonu -połowa grudnia-połowa lutego.
W mojego znajomego (ok 140m)koszty =1600kg ekogroszku w tym samym okresie czasu co daje przy cenie 700zł/t pow 1100zł za mniejszą powierzchnię i brak kuchni gazowej- (dodatkowy koszt prądu) oraz przy rodzinie 4-osobowej...Oczywiście wiele rzeczy bym tam przerobił po "fachowcach" to i zużycie bu spadło przy takim samym komforcie pomieszczeń, ale ciągle syf w kotłowni...
U mnie w kotłowni żona ma suszarnię prania....a rachunek za w/w miesiące z cwu i kuchnia był poniżej 800zł za ogrzewaną powierzchnię ok 120m2 ( tylko podłogowe i 4 osoby). Weglowy kocioł musisz czyścic co miesiąc , a komin 2 razy w roku, a mój kocioł kondensacyjny musiałem przejrzeć po 5.5 sezonach grzewczych ( zapchane wymienniki- koszt uszczelek 150zł+ moja robota) i żadnych innych awarii...Może mam szczęście ,ale koreańskie kotły sprawiają mniej problemów niż pozornie lepsze marki...A co taki płytkarz może wiedzieć skoro nie ma uprawnień,a klient nalegał :D Jak nie ten to inny aż do skutku.
I jak tu ku.. przejść do porządku dziennego???Jest prikaz dzwonić do gazowni i zgłaszać takie zonki!!! Zycie wielu ludzi zależy od takich fanaberii po latach kiedy rura przerdzewieje!!!
Ale polak nie donosi,nie?! Woli nie spać,pójść siedzieć niż zgłosić,co,nie?
Ja zawsze mówię.. to jest chory kraj
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie